Fizjoterapeuci może i nie są lekarzami, ale mają są ściśle związani z branżą medyczną, oferując pomoc pacjentom chcącym powrócić do pełni sił, np. po zabiegach operacyjnych. Osoby, które są fizjoterapeutami niosą ulgę, ale zawód ten niesie ze sobą ogromne ryzyko (https://ubezpieczenie-fizjoterapeuty.pl/oc-fizjoterapeuty-czemu-jest-tak-istotne-w-obecnych-czasach/). Może się bowiem okazać, że jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do utraty zdrowia lub niekiedy życia. Nic więc dziwnego, że fizjoterapeuci są objęci obowiązkiem posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Kto musi kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC?
W związku z ryzykiem, którym obciążeni są fizjoterapeuci, zostało opracowane rozporządzenie, które nakłada obowiązek wykupienia OC dla fizjoterapeuty od iExpert. Dokładnie mowa o rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. Ważne jest to, że zgodnie z obowiązującymi zapisami obowiązkiem tym obciążone są osoby, które zarejestrowały swoją działalność jako indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów. Osoby, które pracują na umowę, nie muszą decydować się na taki zakup. Co jednak nie oznacza, że trzeba rezygnować z możliwości indywidualnego zakupu ubezpieczenia. Tym bardziej że składka za ochronę roczną rozpoczyna się już od 55 zł. Dokładne koszta uzależnione są od zakresu ubezpieczenia. Warto dodać, że wyżej wspomniane rozporządzenie określa tylko jedną sumę gwarancyjną. Jeżeli fizjoterapeuta zdecyduje się na szerszy zakres ubezpieczenia i droższą składkę, jest w stanie na tym zyskać.
Zakres ochrony podstawowego ubezpieczenia dla fizjoterapeutów
Decydując się na obowiązkowe OC, zyskuje się ochronę w przypadku szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. Ważne jest to, aby taką polisę zakupić jeszcze zanim zostanie zarejestrowana działalność gospodarcza. Jest to ważne, ponieważ chcą zarejestrować własną firmę, trzeba będzie wypełnić dokument informujący o tym, że takie ubezpieczenie się posiada. System podchodzi do tego w sposób restrykcyjny.
Warto wiedzieć, że nawet osoby na etacie mogą płacić za szkody wyrządzone na pacjentach. Z reguły bywa tak, że ponosi się odpowiedzialność za szkody wyrządzone pracodawcy do wysokości 3 wynagrodzenia. Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie pracodawcy było niskie, a szkoda duża, to pracownik ponosi za to odpowiedzialność finansową. Czy warto płacić to z własnej kieszeni, skoro wszystko można załatwić dzięki składce, której koszta naprawdę nie są duże? Nie warto nakładać na siebie takiego ryzyka, skoro można spać spokojnie, mając dodatkową polisę OC.
Sumy gwarancyjne OC dla fizjoterapeutów
W przepisach określone są inne sumy gwarancyjne OC dla fizjoterapeutów, którzy mają podmiot leczniczy lub też prowadzą praktykę. Sytuacja przedstawia się w następujący sposób:
- 75.000 euro na jedno wydarzenie dla podmiotu leczniczego;
- 35.000 euro na wszystkie zdarzenia dla podmiotu leczniczego;
- 30.000 euro na jedno wydarzenie dla praktyki lekarskiej;
- 150.000 euro na wszystkie wydarzenia dla praktyki lekarskiej.
Jeżeli ktoś będzie chciał, ma możliwość zwiększenia tych sum. Towarzystwa Ubezpieczeniowe są otwarte na negocjacje, dzięki czemu można liczyć na polisę, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. Nawet podchodząc do swojej pracy uważnie, można nie ustrzec się od błędu. Wystarczy bowiem doprowadzić do poparzenia w czasie jonofrezy, ponieważ źle dopasowało się parametry. Takich błędów może więc być mnóstwo, dlatego warto wcześniej im przeciwdziałać. W ten sposób spokojnie będzie się podchodziło do swojej pracy, niosąc pomoc osobom cierpiącym na różne dolegliwości.